כפל ביטוחי –

איך בודקים וכיצד להימנע מכך בעתיד?

 

כיצד להימנע מכפל ביטוחי?

על פי נתונים, לכ-85% מהציבור קיים כפל ביטוחי. חלקם מודעים לכך וחלקם לא, אולם מה שבטוח הוא שחברות הביטוח מרוויחות כספים רבים מהבורות הפיננסית שנוצרה מחד ומאידך, לנו כצרכנים נגרם הפסד כספי וכפל ביטוחי שלא תמיד נקבל עליו פיצויים כפולים. על מנת למגר את תופעת הכפל הביטוחי, אנו מציגים בפניכם כמה דרכים יעילות לבחון את הנושא ולהימנע ממנו.

לכל  אחד מאתנו יש כמה וכמה ביטוחים אותם הוא רכש על ידי סוכן הביטוח, אצל נציג מכירות מטעם חברת הביטוח של הרכב שהציע עבורו רכישת פוליסה או מטעם העבודה. רבים סומכים על סוכן הביטוח הוותיק, המנהל מזה שנים את תיקי הביטוח של משפחתם, ואינם דואגים לבדוק האם  הביטוח שהוצע עבורם אכן קיים במסגרת עבודתם. יתרה מזאת, פעמים רבות מדובר על שני ביטוחים שונים, אולם בניהם ישנם כיסויים חופפים. סדר בתיק הביטוחי, לרוב מאפשר את חשיפת הכפל הביטוחי ואף את הוזלת עלויות ביטוח, שאם נביט בהן בטווח הארוך נגלה כי מדובר בסכומים גבוהים.

אז בואו נתחיל...

התאמת הפוליסה לאופי המבוטח

ניתוח צרכי הלקוח, הווה אומר התאמה של הביטוח לאופי המבוטח. לכל מבטוח יש שגרת חיים שונה, עבודה ותחביבים שיכולים להיות בסיכון גבוהה יותר, הכנסה משתנה, מספר ילדים מסוים וכו'. המטרה היא לבחור ביטוח המתאים לאופי המשפחתי, כך שאם חלילה המבוטח ילך לעולמו, המשפחה תמשיך לתפקד ולא תגיע לחרפת רעב. עניין זה הינו משמעותי בביטוחי חיים, אולם גם בביטוחי בריאות ישנה חשיבות להתאמת הפוליסה על פי מצבו הבריאותי של המבוטח, שכן אם הצהרת הבריאות תהיה שגויה, המבוטח לא יקבל את הפיצויים.

ביטוחים שיש בהם פיצוי גם בכפל ביטוחי

כאשר יש למבוטח כפל ביטוחי, כלומר פוליסה זהה בשני מקומות, חברות הביטוח יחלקו בניהן את ההוצאות. לדוגמא – בביטוח בריאות ותרופות שאינן בסל הביאות, אין אפשרות לקבל פיצוי כפול. אולם, בביטוחי חיים ובביטוח סיעודי ניתן לקבל פיצוי כפול, אך לא תמיד הדבר נחוץ, למשל, במידה ומדובר על מבוטח שהוריו עמידים ויסכימו לתמוך במשפחה במקרה של מוות, יתכן כי הכפל הביטוחי הוא מיותר.

לנצל את התחרות בשוק ולבצע השוואות

התחרות הגדולה בין חברות הביטוח מוכרת היטב ומהדהדת באוויר, אך רבים לא ממהרים לבצע את ההשוואה בשל חוסר זמן וידע בכתבי השירות וסוגי הפוליסות. על ידי מומחה בתחום, כלומר יועצים חיצוניים, תוכלו לבצע השוואה הזהה לביטוחים הקיימים מבלי לפגוע כלל בתנאים, וברוב המקרים תוכלו להוזיל את הפרמיה וגם לשפר את הכיסויים. כמו כן, מדובר בהזדמנות נהדרת להרחיב את הכיסויים ולהתאימם לאורח חייכם.

דמי ניהול יכולים להוזיל את הפרמיה

דמי ניהול קיימים בביטוחים הפנסיונים, שלרוב בהם דמי הניהול גבוהים. לאור השינויים בחוק בעניין דמי הניהול, כיום ניתן להתמקח עם חברות הביטוח ולהוזיל את העלויות בעשרות אחוזים.

סדר בתיק הביטוחי גוזל זמן יקר, מה גם שלא לכל אחד יש את הידע לנפות כפל ביטוחי, או פוליסות שאינן מתאימות עבורו.  לכן, ניתן למצוא יועצים וחברות המתמחים בביצוע סדר בתיק הביטוחי וכך מתאפשר ללקוחות להוזיל באופן משמעותי את העלויות.  

הר הביטוח

כלי נוסף ומעולה מעמידה לרשותנו רשות שוק ההון שבעזרתו נוכל למצוא מוצרי ביטוח על שמכם, מידע על קיומם של כל מוצרי הביטוח שלכם מכלל חברות הביטוח ובלבד שהם בתוקף. מוצר ביטוח - פוליסת ביטוח או כתב שירות בענפי הביטוח השונים (ביטוח כללי, ביטוח חיים וביטוח בריאות).

 

חשוב לשים לב שאין לכם מוצרי ביטוח כפולים (לדוגמה 2 פוליסות ביטוח זהות עבור אותה דירה).

 

כמו כן, מומלץ לבצע סקר שוק והשוואה בין חברות הביטוח ביחס לתנאי הפוליסה, מחירה ומדד השירות של חברת הביטוח. קראו הסבר על מנוע החיפוש, התיק הביטוחי ועל מוצרי הביטוח המוצגים באתר בעמוד השאלות והתשובות.

כפל ביטוחי