אפיקי השקעה סולידיים או נועזים:

הכירו את קופת גמל להשקעה


"קופה בקדמת הבמה", כך רבים מכנים את קופת הגמל החדשה המבטיחה אפיקי השקעה מגוונים. קופת גמל להשקעה היא אפיק חיסכון נהדר עבור כל אדם ומאפשרת לו להכניס כספים למטרת חיסכון ולמשוך אותם בגיל הפרישה או בכל זמן רצוי.


קופת הגמל זוכה לעידוד המדינה. עד לא מזמן ניתן היה למשוך את הכספים רק בגיל הפרישה, אולם כיום הדבר השתנה, וניתן למצוא את קופת הגמל חדשה המאפשרת למשוך כספים בכל עת רצוי. קופת הגמל החדשה מאפשרת לנו להפקיד עד 70,000 ₪ ולהשאיר אותה נזילה למשיכה בכל עת, כאשר ההמלצה היא לשמור על הכספים לגיל הפרישה.


בחירת קופת גמל היא לא עניין של מה בכך, מאחר ומדובר באפיק חיסכון לטווח ארוך המאפשר לנו שקט נפשי וביטחון, ובבוא היום כשנצטרך את הכסף, לבצע בו שימוש. הרפורמה בשוק השתנתה לגמרי בשנים האחרונות: הקופות שהיו מנוהלות על ידי הבנקים הגדולים הועברו לידי חברות ביטוח ובתי השקעות והעובד יכול לבחור את קופת הגמל הרצויה ללא הגבלה מצד המעסיק ושינויים נוספים.

נעים להכיר: קופת גמל להשקעה

קופות הגמל המסורתיות הפכו מאז 2008 למוצר חיסכון לטווח ארוך, שאת הכספים ממנו ניתן למשוך כקצבה רק לאחר גיל פרישה. לאחרונה, אישר משרד האוצר מוצר חיסכון חדש ואטרקטיבי שהוא קופת גמל חדשה - קופת גמל להשקעה, שיאפשר לחוסכים ליהנות מהיתרונות של קופת גמל רגילה אבל עם בונוס - אפשרות למשוך את הכספים שנצברו בקופת הגמל החדשה בכל עת (גם מתחת לגיל הפרישה) בצורה הונית, וללא תשלום "קנס" על פירעון מוקדם כמו בקופות הגמל המסורתיות ובתשלום מס על הרווחים בלבד. לחלופין, ניתן יהיה למשוך את הכספים כקצבה חודשית פטורה ממס לאחר גיל 60.

יתרונות מס מובהקים

קופת הגמל החדשה מאפשרת למשקיעים ליהנות מיתרונות מס מובהקים בעת משיכת הכספים, שזהו יתרון עצום המגביר את הפופולריות של קופות הגמל, אולם ככל שהכספים ימשכו מהקופה בגיל מבוגר יותר, כך המיסים יהיו נמוכים יותר, לדוגמא - אם תבחרו בגיל 60 למשוך את הכספים תשלמו מס מופחת ב- 15%, בעוד שבגילאים צעירים יותר תשלמו מס רגיל העומד כיום על 25% בגין הרווחים. חשוב לציין כי בגיל הפרישה ניתן למשוך את הכספים וליהנות מהם כקצבה ללא תשלום מס על הרווחים. כמו כן, ניוד הקופה ממקום למקום אינה מהווה תוספת מס.

 

בחירה נכונה של מסלולים

קיימת בחירה בין מסלולים שונים, כאשר ניתן לבחור בין מסלולים סולידיים ובטוחים, לבין נועזים יותר. מובן, שככל שהמסלולים יהיו תזזיתיים יותר, כך הסיכון להפסדים או רווחים יהיו בהתאם. מסלולים סולידיים הינם בטחים יותר ויכולים להיות אפיקים שקליים צמודים למדד, אולם הם לא יהיו רווחיים לאורך זמן. לעומת זאת, מסלולים נועזים יכילו תמהיל נועז המכיל תנועות תזזיתיות במט"ח ומניות. הם רווחיים יותר מן הסתם, אך מדובר בסיכון מסוים שיכול להביא לידי הפסדים.


על כן, ההמלצה היא לבחור באפיקי ההשקעה נועזים בתחילת הדרך ועם הזמן לעבור למסלולים סולידיים יותר במטרה למקסם את הרווחים.

 

אז איך לבחור נכון את קופת הגמל? ועל מה חשוב לשים דגש?

- תשואות רווחיות לאורך זמן – חשוב לבחון את ביצועי הקופה לאורך זמן, ולא להתרשם מקופות שהשיגו תשואות לזמן קצר.

- חברה בעלי מוניטין – ישנה משמעות רבה לבחירת בית השקעות/חברת ביטוח אשר צברו ניסיון רב בתחום, מה שיבטיח לכם ניהול מקצועי של כספכם.

- ניהול שמרני – חשוב לבחור בחברה שאינה לוקחת סיכונים מיותרים בניסיון למצוא תשואות גבוהות. קופת גמל חייבת להתנהל בצורה שמרנית מבלי לחשוף את המשקיעים לסיכונים מיותרים.

- גיוון – ישנם סוגים שונים של מסלולים, ולכן יש לבחור את הקופה המתאימה ביותר למשקיע, כזו שמתאימה לתכוניותיו העתידיות.

- תשלום עמלות – יש לשים לב כי עמלת הניהול אינה עולה על 1.05% מהצבירה בקופות הגמל ו- 4% מההפקדות לקופה. בכל מקרה, יש לבדוק מהן העמלות אותן גובה החברה ולבצע השוואות בין החברות.

- רמת שירות גבוהה – שירות הוא חלק חשוב עבור ציבור המשקיעים, ולכן יש לבדוק את רמת זמינות החברה ואת הצוות המעניק שירות.

ניתן לקבל גם פרטים נוספים באתר משרד האוצר.

Men with Calculator